ספורטאים מבלים חלק ניכר מזמנם בהכנות מנטליות ופיזיות לתחרויות בתקווה לשפר את ביצועי המשחק. עם זאת, ספורטאים רבים אינם עקביים בביצועים שלהם עקב חרדה, חוסר ביטחון עצמי ומחסומים נוספים. ספורטאים שחווים חרדה הקשורה לספורט עלולים לסבול גם מתחושות של חוסר ערך, תשישות פיזית/רגשית ותחושת סיפוק מופחתת. חלק מהספורטאים מתעכבים על ביצועי העבר או דואגים לפעולות עתידיות, והם עלולים לאבד את המיקוד במצב הנוכחי שלהם. ספורטאים כאלה מתייחסים למחשבות ולרגשות הפנימיים שלהם במקום לשקוע לגמרי ברגע הנוכחי. לספורטאים שמתורגלים במיינדפולנס יש מודעות וקבלה מוגברת לגירויים פנימיים וחיצוניים שעשויים לאפשר להם להקדיש את תשומת הלב והאנרגיה שלהם לביצועים הספורטיביים שלהם.
מיינדפולנס, או בפשטות - מודעות לרגע הנוכחי (לכאן ועכשיו), בצורה לא שיפוטית, עשויה לעזור לספורטאים לשפר את הריכוז שלהם, ובכך לעזור להם לשפר את הביצועים שלהם.

תרגול מיינדפולנס מאפשר לספורטאים להיות מודעים למחשבות, רגשות וגירויים פנימיים אחרים ומעודד אותם להתמקד בערכים אישיים או בתהליכים של מיומנויות ואסטרטגיות משחק הקשורות לספורט במקום להתמקד בתוצאות.
מודעות וקבלה של הרגע הנוכחי עשויות לאפשר לספורטאים להתמקד פחות במחשבות שליליות, מה שעשוי לספק לספורטאים יותר אנרגיה ומיקוד למשימות הספורטיביות שעל הפרק.
מיינדפולנס מאפשר לאנשים לרכז את תשומת לבם ברגע הנוכחי ולא להתעכב על העבר ולא לדאוג לגבי העתיד. בנוסף, במקום לשנות או לעצור מחשבות לא רצויות, מיינדפולנס מלמד ספורטאים לשחק עם מחשבות שכאלה.

להיות מתורגל במיינדפולנס יעזור לך להבחין בכל מחשבה חודרנית, חרדה, מתח פיזי בגוף ותנאים סביבתיים שונים. לאחר מכן תוכל לבחור להגיב לגירויים המוצגים או לבחור פשוט לשים לב לתחושות הללו ולתת להן לעבור. תרגול מיינדפולנס מאפשר לך קודם כל להתמקד בגופך ובסביבתך, ולאחר מכן להיות מסוגל להפנות את תשומת הלב שלך למה שיעזור לך לבצע ביצועים מיטביים.

להיות מיומן במיינדפולנס דורש תרגול. אימון מיינדפולנס כולל תרגילים כמו תרגיל סריקת הגוף (Body scan), הכולל תשומת לב לאזורים ספציפיים בגוף כמו כפות הרגליים, הברכיים, הבטן, הכתפיים, הצוואר והזרועות בזה אחר זה. תרגיל מיינדפולנס בסיסי נוסף הוא תשומת הלב לנשימה (Mindfulness breathing), הכולל נשימה עמוקה וקצבית. תרגול כזה מספר פעמים ביום יעזור לכם לפתח מודעות גדולה יותר, ובסופו של דבר תוכלו לתרגם את המודעות הזו למשימות ופעילויות ספציפיות. לדוגמה, לאחר תרגול סריקת הגוף ותשומת לב של תרגילי הנשימה, נסו לתרגל מיינדפולנס תוך כדי מתיחות. שימו לב לתחושות הספציפיות בכל שריר כשאתם מתמתחים ושימו לב לדפוסי הנשימה שלכם.

זכרו, מיינדפולנס היא מיומנות, ולכן נדרשת תרגול כדי להתפתח. בזמן אימון לענף ספורט ספציפי, נדרש תרגול עקבי, עם אינטנסיביות ומיקוד כדי להשתפר - זוהי גישה דומה לתרגול מיינדפולנס. תרגל את המודעות שלך כל יום ובסופו של דבר תוכל להשתמש בה כדי להיות מעורב לחלוטין ברגע הנוכחי במהלך המשחק ולהיות מסוגל לתת את מלוא תשומת הלב למה שצריך לבצע למרות תחושות אחרות שעלולות לגרום להסחי דעת.