טיפול בקבלה ומחויבות (ACT) היא גישה פסיכולוגית הרואה בהימנעות חווייתית (ניסיונות להימנע ממחשבות, תחושות, זיכרונות, תחושות פיזיות וחוויות פנימיות אחרות), בתהליכי קשב בלתי גמישים ובניסיונות מופחתים להתמיד בהתנהגויות מבוססות ערכים כמקורות לתפקוד פסיכולוגי לקוי. בעיות אלו מביאות למה שמכונה חוסר גמישות פסיכולוגית, או חוסר יכולת לשנות את ההתנהגות ואת מיקוד תשומת הלב של האדם כדי להצליח במצב נתון. המוקד העיקרי של ACT, אם כן, הוא לקדם את הרעיון של גמישות פסיכולוגית, או את היכולות ליצור קשר עם הרגע הנוכחי באופן מלא, להעביר ולמקד את תשומת הלב, ולהתנהג בשירות הערכים של האדם עצמו.

ACT מנסה לשפר את הגמישות הפסיכולוגית באמצעות שישה תהליכים מרכזיים של שינוי:

  • קבלה כרוכה בהתאמת הלך הרוח לנכונות לחוות כל רגש או מחשבה שעלולים להתעורר בהקשר של מצב מסוים, ללא צורך לשפוט חוויות אלו כחיוביות או שליליות ומבלי לתת לחוויות אלו להנחות את ההתנהגות.
  • הפרדה קוגניטיבית הוא תהליך של ראיית מחשבות פשוט כאירועים אוטומטיים בתודעה שאינם בהכרח משפיעים על התנהגות.
  • מגע עם הרגע הנוכחי מתייחס למגע לא שיפוטי עם אירועים פסיכולוגיים וסביבתיים כשהם מתרחשים.
  • העצמי כהקשר מתייחס להערכות עצמיות שנוצרות באמצעות אינטראקציות עם הסביבה ועם אחרים. ACT מלמד אנשים לראות את העצמי כמשתנה באופן תדיר ומושפע מאירועים פנימיים וחיצוניים כאחד.
  • התנהגות מבוססת ערכים היא היכולת לפעול בהתאם למטרות ולערכים של האדם.
  • פעולה מחויבת לערכים כרוכה ביכולת לאמץ דפוסי פעולה אפקטיביים שיותר מתאימים לערכים האישיים של האדם, ובעיסוק בהתנהגות מבוססת ערכים גם אל מול מחשבות, רגשות או אירועים לא רצויים.

ניתן ליישם בקלות את עקרונות הACT עם ספורטאים:

לדוגמה, במקום לנסות לשלוט, לצמצם או לחסום מחשבות של דאגה ותחושות מתח, ספורטאים המתרגלים קבלה יראו אירועים פנימיים אלו כתגובות פשוטות ונורמליות. באותו רעיון, ניתן להשתמש בהפרדה קוגניטיבית כדי לשנות את מערכת היחסים של הספורטאי עם המחשבות והרגשות שלו - במקום לראות את האירועים הפנימיים האלו כדברים שצריכים להשפיע על האופן שבו הם מתכוננים למשחק או על הביצועים במשחק, הפרדה מהמחשבות והרגשות הללו תאפשר לספורטאים להשיג מרווח בין מה שהם מרגישים בפנים לבין מה שקורה בפועל סביבם על המגרש.

יצירת מגע רב יותר עם הרגע הנוכחי עשוי לאפשר לספורטאי להיות מודע יותר לרמזים סביבתיים שעלולים להשפיע על הביצוע שלו. ההפך מלהיות נוכח עשוי להיות ספורטאי שמתעסק בזריקה האחרונה שלו, במשחק הבא שלו או בדברים שאינם קשורים לספורט, מה שעלול להסיח את דעתו מלהעניק את מלוא תשומת הלב שלו לזריקה.

התנהגות מבוססת ערכים עשויה לעזור לספורטאי שנאבק לשמר מוטיבציה. ספורטאים צריכים להבהיר לעצמם מה הם רוצים להפיק מהמאמץ ומהביצועים הספורטיביים שלהם, בין אם זה שביעות רצון אישית, הצלחה כלכלית, מצב חברתי או בריאות גופנית. הבהרת הערכים עשויה לספק לספורטאי את המוטיבציה הדרושה כדי לדבוק בפעולות המתאימות לערכיו. באופן דומה, פעולה מחויבת עשויה להניע את הספורטאי שנאבק בעייפות או באדישות ביום אימונים מסוים. לדוגמה, על ידי כך שהוא מזכיר לעצמו את החזון שלו להפוך לאלוף בדרגת המשקל שלו, מתאבק עשוי להבין שהוא צריך להתאמן באותו יום למרות המוטיבציה הנמוכה שלו כדי לשים את עצמו בעמדה טובה יותר לנצח את יריבו הבא.

באמצעות התנהגות מחויבת ומבוססת ערכים, מודעות לרגע הנוכחי וקבלת מחשבות ורגשות, ספורטאים יכולים לשפר את יכולתם להיות נוכחים במצבים הספורטיביים שלהם באופן מלא, מה שיגרום לכך שהספורטאים יתפקדו בצורה יותר ממוקדת, מכוונת וחדורת מוטיבציה, דבר שיוביל בסופו של דבר להצלחה ספורטיבית.